Androzic (darmowy klient Oziexplorer) jako nawigacja turystyczna
Wymagania: smartfon lub tablet z odbiornikiem GPS, pracujący na systemie Android.
Mając już odpowiednie urządzenie (telefon), instalujemy, prosty, bezpłatny, bez reklam program Androzic. I tu zaczyna się problem ... Popularny program nawigacyjny Androzic obsługujący mapy rastrowe w formacie mobilnego Oziexplorera oraz mapy online zniknął ze sklepu Google Play. Androzic nie będzie już dalej rozwijany. Dowiedzieliśmy się, że autor Androzic'a pracuje nad nowym projektem, co nie zmienia faktu, że aplikację nadal można pobrać albo ze strony autora (androzic.com) albo z naszego serwera:
plik instalacyjny (apk) Androzic ver. 1.7.9
plik instalacyjny (apk) Androzic ver. 2.3
Po zassaniu pliku instalacyjnego na telefon, należy uruchomić instalację (np. za pomocą dowolnego menagera plików w telefonie). Androzic instaluje się domyślnie w pamięci telefonu w katalogu /Androzic. Można go przenieść na kartę SD za pomocą systemowych ustawień aplikacji (ustawienia > ogólne > aplikacje > Androzic > przenieś na kartę SD).
Po zainstalowaniu aplikacji wystarczy wrzucić pliki z mapami do katalogu /Androzic/maps/. Mapy do Androzic'a mają format Oziexplorer'a i każda z nich składa się z dwóch plików, pliku obrazu (rozszerzenie *.ozf2 lub *.ozfx3) i pliku kalibracyjnego (rozszerzenie *map). Do poprawnego działania mapy danego obszaru potrzebne są oba pliki.
Teraz pytanie zasadnicze, skąd wziąć mapy turystyczne odpowiednie do Androzic'a? Proponuję dokładnie przeczytać tekst: Skąd wziąć rastrowe mapy turystyczne do GPS? oraz pochodne artykuły: Zrób sobie mapę i Jak skalibrować mapę rastrową. Jeśli włożyliście odrobinę dobrych chęci i pomyślnie przebrnęliście przez proces instalacji oprogramowania nawigacyjnego i mapy, na waszych telefonach powinien ukazać się (jakże miły dla oka) obraz Androzic'a wraz z zainstalowaną mapą (screenshot'y poniżej).
Androzic to bardzo przyjazny program do amatorskiej nawigacji turystycznej wykorzystującej zarówno mapy rastrowe jak i mapy online. Androzic, prócz funkcji mapnika, który pokazuje nasze aktualne położenie geograficzne na tle załadowanej mapy, posiada szereg bardzo fajnych i sprawdzających się w terenie funkcji. Kolejne mapy ładowane są automatycznie jeśli nasze położenie wychodzi poza obszar aktualnie załadowanej mapy. Dobrze spisuje się jako rejestrator trasy (GPS logger) zapisujący naszą wycieczkę.