Mapy turystyczne, topograficzne i zdjęcia satelitarne
Nieodzownym elementem, jaki musi znaleźć się w plecaku jest mapa topograficzna terenu, po którym mamy jeździć (chodzić).
Pomimo rozwoju techniki i ogólnej dostępności urządzeń nawigacyjnych koniecznością jest zabranie mapy w wersji papierowej, bo ona nigdy nie zgubi sygnału GPS, nigdy nie wyczerpią się jej baterie i pomimo upadku na kamienie dalej będzie działać.
Oczywiście wygoda nakazuje, aby zabrać ze sobą nawigację turystyczną lub telefon (smartfon) z odbiornikiem GPS i zainstalowaną odpowiednią aplikacją wraz z dobrymi mapami :-). Jak na pewno zauważyliście z praktyki życia codziennego, nawigacje samochodowe, a dokładniej ich mapy drogowe zupełnie nie nadają się do użytku dla off-road'owej turystyki pieszej czy rowerowej, gdyż ich treść informacyjna kończy się wraz z końcem asfaltu. Dalej jest już zielona plama :-)
Spójrzcie sami na przykładowy zrzut ekranu na fragment Beskidu Sądeckiego - dokładnie okolica Hali Łabowskiej:
Jak widać mapy przeznaczone do nawigacji samochodowych nie sprawdzą się w naszym wypadku, co nie znaczy, że samego urządzenia nie można wykorzystać. Duża część urządzeń nawigacyjny oparta jest na systemie Windows CE lub Windows Mobile i często mają one "otwarty" dostęp do systemu operacyjnego pozwalający wgrać swoje własne oprogramowanie i mapy.
Poniżej zamieszczamy wizualny przekaz tego samego fragmentu okolicy Hali Łabowskiej pokazywany przez różne rodzaje map.
Pierwsza z nich (powyżej) to mapa turystyczna w skali 1:50.000 wydawnictwa Compass, znana zarówno z wersji papierowych jak i wydań elektronicznych w formie różnorakich plików cyfrowych do urządzeń GPS.
Druga, to również mapa turystyczna w skali 1:50.000 wydawnictwa CartoMedia. Treść turystyczna takiej mapy jest bardzo bogata, zaznaczone są drogi, ścieżki, szlaki piesze i rowerowe, punkty widokowe, skały, parki narodowe i rezerwaty oraz mnóstwo innych przydatnych turyście treści. Czasem zdarza się, że mapy te mają kilka mniejszych lub większych nieścisłości w swojej treści a nowsze wydania nie zawsze je eliminują - dotyczy to wszystkich wydawnictw jakie mamy na rynku - ale i tak jest bardzo dobrze!
Kolejna mapa to słynna już mapa topograficzna Polski w skali 1:10.000. To dokładna mapa, lecz mocno przestarzała i mało czytelna. Ogromne jej połacie występują w grafice czarno - brązowej, a ścieżki oznaczane są tą samą kreską co rzeczki i potoki, tak więc rozpatrzenie się w niej wymaga skupienia i przynajmniej częściowej znajomości danego terenu. Mapę tą znajdziemy na Geoportalu (jako raster) oraz możemy ją pobrać ze stron producenta oprogramowania nawigacyjnego CompeGPS / TwoNav. Pomimo ww. niedogodności jest dokładna i coraz częściej staje się głównym podkładem do planowania naszych wycieczek po bezdrożach, zwłaszcza jak chcemy sobie odpuścić oficjalnie znakowane szlaki i zapragniemy jazdę po (prawie) dzikich terenach.
Następna mapa to turystyczna mapa online z Czeskiego Cykloatlasu (cykloserver.cz). Obejmuje swoim zasięgiem (prócz Słowacji i Czech) przygraniczne tereny naszego kraju. Jej treść turystyczna jest zadowalająca, dokładność dobra a aktualność nawet przyzwoita. Na fioletowo zaznaczane są trasy piesze i rowerowe MTB, więc może stanowić również inspirację przy planowaniu wypadów w góry.
Kolejna odsłona to ORTO mapy z Geoportalu, a dokładniej rzecz ujmując to zdjęcia lotnicze. Są w miarę aktualne i co najważniejsze w każdym rejonie mają tą samą, dobrą jakość. Nie ma na nich chmur przesłaniających fragmenty terenu ani rozmazanych fragmentów przy łączeniu poszczególnych obszarów - jak u "wuja Google Maps".
Na zakończenie mapa wektorowa PL Topo wydawnictwa Azymut, której używają urządzenia turystyczne GPS firmy Garmin. Jak widać na załączonym obrazku treść turystyczna tych map jest bardzo uboga i właściwie prócz oznaczonych oficjalnych szlaków turystycznych nie ma nic ciekawego do zaoferowania.
I jeszcze ta sama wektorowa mapa PL Topo, tym razem bezpośrednio ze strony wydawnictwa Azymut a nie (jak poprzednia) z programu Garmin BaseCamp.
Ostatnia mapa wektorowa to OpenStreet Map, widać podobną ubogość treści mapy w części terenowej co w PL Topo.
Teraz już wiecie dlaczego cały czas piszemy i polecamy turystyczne mapy rastrowe sprawdzonych wydawnict, dotyczy to zarówno wersji papierowych jak i plików cyfrowych.
Jeśli zastanawiacie się skąd wziąć odpowiednią mapę, proponuję rzucić okiem na artykuł: Skąd wziąć mapy turystyczne do GPS?. Ewentualnie możecie sami zrobić mapę korzystając z poradnika: Zrób sobie mapę a następnie: Jak skalibrować mapę rastrową?