Źródła map turystycznych do nawigacji GPS

Jeśli uprawiamy turystykę, bez względu czy jest to turystyka piesza, rowerowa, konna, narciarska, potrzebne nam są mapy turystyczne aby sprawnie planować nasze wypady i nie błądzić jeśli mamy ochotę zboczyć z oficjalnie znakowanego szlaku.


nawigacja na rower

Przy planowaniu wycieczki pieszej, trasy rowerowej czy spaceru przydatne okażą się mapy online dostępne bezpłatnie w sieci.


Mapy turystyczne, topograficzne i zdjęcia lotnicze online

Cykloserver.cz (Cylkoatlas) fajne mapy Czech i Słowacji, które obejmują swoim zasięgiem polskę południową.

E-gory.pl mapy w większości sygnowane przez Compass'a, obejmują wszystkie nasze pasma górskie.

Geoportal.gov.pl mapy rastrowe (trochę nieaktualne ale dokładne) i zdjęcia lotnicze a'la Google satelit tylko dokładniejsze i bezchmurne :-)


Jednak już w trakcie samej wyprawy, mapa w wersji elektronicznej przeznaczona do wszelkiej maści smartfonów i urządzeń nawigacyjnych to bardzo przydatne narzędzie (zakładam, że mapa papierowa to podstawa każdego ambitniejszego wypadu w nieznane).

Obecnie panująca nam technologia i dostęp do zaawansowanych urządzeń i gadżetów elektronicznych pozwala nam używać popularnych telefonów komórkowych jako amatorskiej nawigacji turystycznej. Jak w prosty sposób zmienić swoją komórkę w outdoor'ową nawigację dowiesz się drogi czytelniku z tych artykułów:
Telefon z Androidem i ANDROZIC jako nawigacja turystyczna - przepis na wykonanie prostej, stabilnej, doskonałej, zupełnie darmowej i w pełni legalnej nawigacji turystycznej GPS.
Telefon i oprogramowanie TwoNav jako nawigacja turystyczna - zamień swój telefon w turystyczną nawigację GPS przy pomocy oprogramowania TwoNav firmy CompeGPS.
Rowerem po górach - Beskid Sądecki i okolice Nowego Sącza Telefon i TrekBuddy jako nawigacja turystyczna - nawigacja w telefonie z mapami rastrowymi? Czemu nie!


Skąd wziąć mapę turystyczną w wersji elektronicznej, która będzie stanowić podstawę naszej nawigacji?


Źródłem oficjalnych map turystycznych (w wersji papierowej oraz w wersji cyfrowej) są wydawnictwa kartograficzne:


Cartomedia - mapy rastrowe do Kamap i TrekBuddy oraz pliki graficzne png/jpg

Compass - mapy rastrowe do Garmin, TwoNav, Kmap, TrekBuddy, plik graficzny PC (OziExplorer, Androzic - po szybkiej konwersji)

Cyklotrasy - mapy Czech i Słowacji

Express Map - mapy rastrowe do TrekBuddy (plik graficzny PC)

Galileos - mapy rastrowe do Garmin, TwoNav, TrekBuddy, plik graficzny PC

Sygnatura - mapy rastrowe do Kamap i TrekBuddy i pliki graficzne PC

TwoNav - topograficzne mapy rastrowe wielu państw oraz mapa wektorowa całego świata OpenStreetMaps


Jeśli któreś z wydawnictw pominęliśmy to proszę o info - z dziką przyjemnością uzupełnimy linki!


Prowadzą one sprzedaż internetową map rastrowych i wektorowych - podobnie jak księgarnie sprzedaż e-book'ów. Transakcja zajmuje chwilkę, płatności odbywają się online i po chwili na swoją skrzynkę otrzymujemy plik z mapą wybranego przez nas regionu specjalnie przygotowaną pod dany program nawigacyjny lub pod konkretne urządzenie GPS. Otrzymane mapy są "fabrycznie" skalibrowane i gotowe do natychmiastowego użycia w popularnych aplikacjach i urządzeniach nawigacyjnych (np. Garmin, Kamap, TwoNav, TrekBuddy oraz plik graficzny PC). Ta ostatnia postać mapy elektronicznej jest najbardziej uniwersalna, kupując taką mapę mamy możliwość przekonwertowania jej na dowolny, popularny format mapy rastrowej. Oczywiście nabywając taką mapę (zazwyczaj) otrzymujemy w komplecie plik kalibracyjny *map. Mapy takie konwertuje się na inny format np. programem OziExplorer na PC lub aplikacją CompeGPS Land. Czasem zdarza się, że kupując mapę w formie pliku graficznego nie dostaniemy pliku kalibracyjnego *.map - wtedy musimy sobie radzić sami z kalibracją. Nie jest to trudne a pomocny może być dla was tekst:

Jak skalibrować mapę rastrową - poradnik zawierający elementarne wskazówki o procesie kalibracji mapy rastrowej,
lub artykuły w sieci poradnik o kalibracji map rastrowych oraz sprawdzenie kalibracji mapy rastrowej.


Mapę elektroniczną możemy sobie zrobić samemu (oczywiście na własny, prywatny użytek), skanując mapę papierową i kalibrując ją, otrzymamy pełnofunkcjonalną mapę elektroniczną. Tylko pytanie czy warto? Ceny gotowych map wybranego regionu wahają się w granicach 10-15zł. Jeśli upierasz się i twierdzisz, że cena jest zbyt wysoka to możesz w celach edukacyjnych sklecić sobie taki plik! Tu jest poradnik jak to zrobić: Zrób sobie mapę oraz artykuły pomocnicze: Jak skalibrować mapę rastrową
i Konwertowanie mapy na format Androzic (Oziexplorer) oraz Konwertowanie mapy na format TwoNav.


Pamiętaj! Poradnik ma charakter wyłącznie edukacyjny a wszystkie prawa autorskie leżą po stronie wydawcy mapy, jednak warto to zrobić z jednego prostego powodu, mianowicie po przebrnięciu całego procesu przygotowania takiej mapy, już nigdy nie zrobisz tego drugi raz :-))!!! Wtedy te 10zł za mapę okaże się zupełną darmochą !!!


Kolejny, w pełni legalny sposób pozyskania map rastrowych to poszukanie w sieci starych wojskowych map tzw. "SZTABÓWEK", których prawa autorskie już wygasły, a dokładniej stały się "dobrem narodowym". Często te mapy są już skalibrowane i wystarczy je przekonwertować na potrzebny nam format. Pamiętajmy jednak, że treść tych map jest tak mocno nieaktualna, że praktycznie pod względem turystycznym musimy je traktować jako "powrót do przeszłości". Jednak dla miłośników historii oraz poszukiwaczy skarbów mogą stanowić bardzo dobre i dokładne źródło informacji historycznej a w zestawieniu z nowymi mapami pokażą nam ukryte i tajemnicze miejsca i obiekty, o których pewnie już nikt nie pamięta.


niech moc będzie z wami:-) Laura

Przewodnik rowerowy

Przewodnik rowerowy - Beskid Sądecki i Sądecczyzna na Rowerze

Beskid Sądecki i Sądecczyzna na rowerze to propozycja książkowa naszego autorstwa skierowana do wszystkich miłośników kolarstwa górskiego.

Rowerem po górach - Facebook

Rowerem po górach - Instagram