TwoNav Premium w telefonie jako nawigacja turystyczna GPS

Wymagania: smartfon lub tablet z odbiornikiem GPS, pracujący na systemie Android.

Kolejna propozycja z cyklu "zrób to sam" to system nawigacji turystycznej na Androidzie i oprogramowaniu TwoNav firmy CompeGPS. W sklepie Google Play dostępna jest darmowa wersja aplikacji TwoNav lecz posiada duże ograniczenia a brak możliwości wgrania własnej mapy rastrowej praktycznie wyklucza ją z użytku. Potraktujmy darmową wersję jako DEMO do zapoznania się z aplikacją a skupmy naszą uwagę na płatnej wersji PREMIUM. Jakiś czas temu pełna wersja TwoNav kosztowała ponad 100 zł !!! - to stanowczo za dużo jak na sam program do telefomu. Na szczęście obecna cena aplikacji to 25 zł i będą to dobrze zainwestowane pieniążki. Użytkownicy urządzeń GPS TwoNav (Sportiva, Ultra, Anima .) dobrze znają zalety oprogramowania TwoNav uchodzące za wzór jeśli chodzi o obsługę map rastrowych i multimap. Dawniej była możliwość pobrania darmowej mapy topograficznej Polski 1:10k - na dzień dzisiejszy mapa topograficzna Polski zniknęła ze "sklepu TwoNav". W jej miejsce pojawiła się płatna wektorówka OpenStreetMap (OSM) - za 8 zł :-)

Ale do rzeczy, jak pobraliście/kupiliście już program TwoNav ze sklepu Google lub twonav.pl i zainstalowali na swoich telefonach to teraz pora wgrać jakąś fajną mapę.


TwoNav - nawigacja turystyczna GPS, mapy turystyczne, rastrowe GPS

Można kupić gotową mapę turystyczną (rastrową) do TwoNav (plik z rozszerzeniem *rtmap / *rmap) zarówno na stronie wydawnictwa Compass jak i na stronie polskiego dystrybutora oprogramowania CompeGPS. Można też z poziomu aplikacji zakupić za 8 zł znaną i darmową mapę wektorową OpenStreetMap (OSM), jednak jej treść turystyczna sprawia, że bardziej nadaje się do poruszania po oficjalnych drogach, ulicach i głównych szlakach niż jako nawigacja typowo outdoor'owo - przełajowa :-) Z drugiej strony wszystkie mapy turystyczne obszaru Polski jakie znajdziemy w odbiornikach GPS firmy Garmin oparte są właśnie o OSM. Jeśli dużej części użytkowników ten "brak szczegółów w terenie" nie przeszkadza to znaczy, że z mapami OSM nie jest tak źle. Mu jednak traktujemy OSM jako świetną "miejską" nakładkę na prawdziwie turystyczny raster :-)

Zdecydowanie polecam pierwszy wariant zdobycia mapy + uzupełnienie OSM, czyli zakup plików rastrowych znanych nam z edycji papierowych map turystycznych (Compass, Sygnatura itp) i usupełnienie zestawu o wektorową mapę OSM.

Mapy (pliki rastrowe) do TwoNav mają rozszerzenie *.rtmap lub *.rmap. Jeśli już taką posiadamy, to trzeba ją wgrać do telefonu (pamięci wewnętrznej lub karty pamięci) do katalogu: /TwoNavData/Maps/ i powinno wszystko ładnie działać. Rzućcie okiem na tekst: Skąd wziąć rastrowe mapy turystyczne do GPS? oraz pochodne artykuły: Zrób sobie mapę i Jak skalibrować mapę rastrową.

Jak kupujemy mapy rastrowe u naszych rodzimych producentów kartograficznych (Compass/Sygnatura), warto nabyć plik graficzny na PC. Mamy wtedy możliwość przekonwertowania go na dowolną mapę rastrową, którą możemy wgrać do dowolnego urządzenia/programu: Oziexploler/Androzic, TwoNav, Garmin, TrekBuddy ...itp. Kupując plik z "konkretnym przeznaczeniem" mamy "związane ręce" i nie damy rady z raz zakupionej mapy np. do TwoNaw zrobić mapę do Androxic/OziExploler (w programach do konwersji natychmiast wyskakuje komunikat w stylu: "edycja zablokowana - naruszasz prawa autorskie"

Wracając do oprogramowania TwoNaw ... jest mocno rozbudowane z naciskiem na wszelkiej maści turystykę i zaawansowaną obsługę map. Jest mocno uniwersalne, jadąc samochodem czy szukając adresu w nieznanym mieście można korzystać z map wektorowych (np. OSM). Zapuszczając się w teren, zaczynamy korzystać z map turystycznych w postaci rastra. Możemy uruchamiać "kolejne warstwy" mapy, która zacznie się zmieniać w multimapę, której bazą będzie rastrowa mapa turystyczna (plik RMAP) wzbogacona plikiem rzeźby tereny (plik DEM) a na to wszystko nałożymy "miejską" wektorówkę OSM. Łącząc się z internetem możemy pobrać kolejne warstwy multimapy (np. Google Earth czy Terain) Do tego dochodzą funkcje treningowe, zapisywanie śladów i nawigowanie po wcześniej wczytanych trasach, dodawanie punktów, kompas, geotagowanie zdjęć czy zabawa w Geocaching.

Najnowsze wersje TwoNav mają nieco unowocześniony interfejs i wyglądają jeszcze lepiej niż te poniższe zrzuty ekranu jakie Wam prezentujemy w celu pokazania możliwości aplikacji.


TwoNav, mapa turystyczna, Compass, Beskid Sądecki, Pogórze Rożnowskie - www.rowerempogorach.plTwoNav, mapa turystyczna, Compass, Beskid Sądecki, Pogórze Rożnowskie - www.rowerempogorach.plTwoNav, mapa turystyczna, Compass, Beskid Sądecki, Pogórze Rożnowskie - www.rowerempogorach.pl

TwoNav, mapa turystyczna, Compass, Beskid Sądecki, Pogórze Rożnowskie - www.rowerempogorach.plTwoNav, mapa turystyczna, Compass, Beskid Sądecki, Pogórze Rożnowskie - www.rowerempogorach.plTwoNav, mapa turystyczna, Compass, Beskid Sądecki, Pogórze Rożnowskie - www.rowerempogorach.pl

TwoNav to dobry i rozbudowany soft do obsługi map (rastrowych i wektorowych) a obecna cena jest naprawdę lekko strawna. Jednak nie ma róży bez kolców. TwoNav - jak z resztą każda aplikacja na telefonie korzystająca z GPS - jest prądożerna, więc czas ciągłej pracy naszego telefonu (np. podczas nawigowania i zapisywania wycieczki) mocno się skraca.


niech moc będzie z wami:-) Laura

Przewodnik rowerowy

Przewodnik rowerowy - Beskid Sądecki i Sądecczyzna na Rowerze

Beskid Sądecki i Sądecczyzna na rowe-
rze to propozycja książkowa naszego    autorstwa skierowana do wszystkich    miłośników kolarstwa górskiego.

Rowerem po górach - facebook